Проект Erasmus+ KA210-SCH – „Small-scale partnerships in school education“ KA210-SCH-963A7AC4
От 01.03.2023 година СУ „Христо Ботев“ започна работа по Проект Erasmus+ KA210-SCH – „Small-scale partnerships in school education“ KA210-SCH-963A7AC4
„Малки партньорства в училищното образование“ ID KA210-SCH-963A7AC4
Участници в проекта са:
1. SCOALA GIMNAZIALA IUSTIN PIRVU Romania
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ ЮСТИН ПИРВУ Румъния
2. Asim'in Nesli - Имам Хатип Средно училище Турция
3. СУ "Христо Ботев" България, Бургас, Сунгурларе
4. OOU Петър Поп Арсов, Северна Македония Скопски, Скопие
Развитието на дигитална компетентност у учениците от партньорските училища и техните учители може да намали недостатъците в обучението, да повиши мотивацията, представянето и самочувствието, като по този начин намали риска от преждевременно напускане на училище. Включването на бедни или ученици в неравностойно положение е приоритет, тъй като те участват в конкретни, практически дейности за развиване на дигитални умения в рамките на училището. Тъй като придобиват специфични цифрови умения, те ще имат по-високо самочувствие, ще станат по-уверени във възможностите на живота и ще постигнат по-добри академични резултати, подпомогнати от придобитите цифрови умения.
Очаквани резултати: Ще се включат в обучението около 350 ученици. Те ще имат с 30% по-добри училищни резултати, благодарение на придобитата дигитална компетентност.
До края на проекта 70% от учителите в училищата партньори ще имат дигитални умения и ще могат да използват методи, съвременни техники, технологии и образователни ресурси в електронен формат в обучението.
Резултатите ще бъдат наблюдавани в степента на удовлетвореност на учениците, родителите и учителите, процента на дейностите, които използват технологии, електронни ресурси, ИКТ инструменти и техники, качеството на проектите, допълнителната информация, която те носят в класната стая, отразена в напредъка на училището и обратната връзка в класната стая.
Два важни аспекта:
1. Развитието на дигитални умения сред учителите за придобиване на иновативни и атрактивни методи и техники на обучение за интегриране на актуалните условия на образование.
2. Обучението и развитието на цифрови умения у учениците, с цел намаляване на пропуските в обучението, интегрирането им в групи от ученици, мотивирането и стимулирането им, намаляване на различията между учениците от различни среди, насърчаването им да постигнат напредък в училище. Цифровото образование означава изграждане на цифрови умения на ученици и учители и използване на учебни технологии за подкрепа, подобряване и трансформиране на ученето и преподаването.
Целевата група се идентифицира от училищата партньори след анализ на нуждите, извършен във всяко училище, и се състои от ученици в неравностойно положение (деца, които нямат достъп до интернет, компютър у дома, ученици, които идват от бедни семейства или в неравностойно положение, деца, които нямат цифрова компетентност или са слабо развити) и учители, които нямат или имат слабо развита цифрова компетентност и не успяват да направят уроците привлекателни, чрез използване на модерни, компютърно подпомагани технологии за обучение, за мотивиране на учениците да учат.
Целевите групи на проекта са:
1. Ученици от партньорски средни училища: Общо има приблизително 2324 ученици, които посещават партньорски училища. По-специално, проектът ще бъде насочен към ученици от средните училища, идентифицирани като хора в неравностойно положение, приблизително 350 ученици, които ще се възползват от специална програма за развитие на цифровите компетенции; Всички ученици от партньорските училища ще могат да изучават, започвайки от втората година на проекта, нова дисциплина за развитие на цифрови умения, включена в образователната оферта, въз основа на подкрепа на курса, създадена в рамките на този проект.
2. Родители на ученици, които посещават тези училища: има приблизително 4600 родители, с изключение на тези, които са мигрирали в чужбина за причини за заетостта.
3. Преподавателски състав и управление на партньорски училища: 217 преподаватели, от които само половината имат минимални или средни цифрови умения.
Учебното съдържание ще включва развитието на цифровата компетентност във всичките пет области: цифрова и информационна грамотност, комуникация и сътрудничество, създаване на цифрово съдържание, сигурност и решаване на проблеми. Те ще бъдат оценявани чрез пряко наблюдение на учениците както в клубните дейности, така и в училищните дейности. По този начин и учениците, и учителите ще знаят как да използват дигиталните си умения в своя полза. От работата на всеки ще бъде разработено ръководство под формата на наръчник/курс, което ще бъде предоставено на учителите по целия свят, за да вземат примери за добри практики и на свой ред да подобрят резултатите от обучението и способностите на своите ученици.
Проектът има за цел да отговори на общите общи цели на училищата партньори, като създаде общи и специфични дейности, които ще доведат до постигането на установените цели.
Общите цели на проекта са:
1. Да придобият и използват цифрови умения в ученето на деца в неравностойно положение, да намалят пропуските в ученето.
2. Да се развива в петте области на цифровата компетентност: цифрова и информационна грамотност, комуникация и сътрудничество, създаване на цифрово съдържание, сигурност и решаване на проблеми;
3. Да обменя методи, идеи, работни инструменти или образователни ресурси, които допринасят за повишаване на училищното и социално-емоционалното ниво, представянето на децата;
4. Да са наясно с ползите от притежаването на цифрови умения, от намаляването на пропуските в ученето, културните и социалните пропуски, формирането на положителни социални ценности и развиването на лични умения;
1. Да обменя добри практики между партньорите по проекта, особено по отношение на нарастващия интерес към ученето и училищното образование;
2. Насърчаване на цифровите средства, инструменти и техники сред децата и учителите, за да се повиши осведомеността за ползите от цифровизацията, но също така и да се признаят и предотвратят рисковете от злоупотреба с това умение;
3. Да разработи и приложи програма за дигитализация на образованието - "Дигитална компетентност" - която има за цел да подобри резултатите от обучението, чрез комбинирано използване на традиционни и съвременни методи на преподаване, правейки ученето приятно, без да изпада в крайност;
Всички резултати от дейностите, както и друга информация за проекта, ще бъдат периодично публикувани на страницата, създадена специално за този проект, на портала Etwinning, където други партньори могат да се присъединят към нас за сътрудничество.
Обща цел: да подготвим нашите ученици за живота, да улесним достъпа им до информация, да ги научим как да избират какво е полезно и как да избягват онлайн опасностите.
Всяко партньорско училище има следните общи задачи:
1. Идентифициране на ученици и учители, които нямат дигитални умения и организиране на курсове по дигитална и информационна грамотност за тях.
2. Улесняване на комуникацията и сътрудничеството между ученици от едно и също училище, между ученици от партньорски училища, между учители и ученици, между учители.
3. Създаване на дигитални образователни ресурси (на национални езици, но и на езика на общуване - английски).
4. Организиране на работни срещи - дебати по сигурността и защитата на личните данни.
5. Идентифициране на най-често срещаните неизправности и най-ефективните методи за отстраняване на неизправности.
Специфични задачи:
Румънското училище ще бъде домакин на транснационална среща по проекта.
Българското училище ще бъде домакин на Обучителна дейност за учители.
Училището в Северна Македония ще бъде домакин на обучителна дейност за ученици.
Училището в Турция ще бъде домакин на учебни дейности.
Всички държави ще трябва да създадат учебна програма по решение на училището за развитие на дигитални умения, която ще прилагат на училищно ниво и в годините след проекта.
Освен това за съвместни дейности те имат отговорности, както следва:
1. "Дигитална и информационна грамотност"
- Идентифициране на ползите от използването на компютъра и интернет.
2. Централизиране на резултатите от въпросниците относно степента на дигитална компетентност сред ученици и учители
3. Конкурс за лого на проекта. Краен срок 28 февруари 2023 г. Отговорник - Румъния
4. "Комуникация и сътрудничество".
Инициирането и функционирането на комуникационни групи в онлайн среда (Facebook група, Etwinning, Whatsapp и др.), в които по-специално ще бъдат публикувани впечатления, свързани с използването на технологии, мултимедия и интернет за подобряване на резултатите от обучението, конкретни примери, анимации, демонстрации.
Краен срок 1 април 2023 г. - до края на проекта Отговорна - Северна Македония
5. "Сигурност и отстраняване на неизправности"
Всяко партньорско училище ще създаде материал, в който ще адресира тази тема, ще изпрати на отговорника, който ще създаде монтаж на всичко и ще го публикува онлайн, за да бъде достъпен за всички.
Краен срок - 15 ноември 2023 г. Отговорен - България
6. "Създаване на цифрово съдържание".
Реализиране на обмен на методи, идеи, работни инструменти или образователни ресурси, които допринасят за повишаване на училищното и социално-емоционалното ниво на децата.
Краен срок: 15 януари 2024 г . Отговорник - Турция
7. Създаване на нов курс "Образователна програма за дигитализация"- разработване на програмата, цели, съдържание, подкрепа на курса и примери за добри практики, в дигитален наръчник, създаден чрез сътрудничеството на няколко учители от партньорските училища.
Краен срок - 1 септември 2024 г. Отговорник - Румъния